ZÁKLADY PRO VAŠE ŠTĚNĚ

 

VÝŽIVA ŠTĚNĚTE

- Co dáte štěněti v prvním roce, na tom bude stavět celý život a pokud se budete držet krmiva Reico i nadále, dožije se vaše štěně ve zdraví vysokého seniorského věku.

- Nejdůležitější je kvalita surovin: kvalitní živočišné bílkoviny v přirozeném stavu, s fyziologickým roztokem a živými mikroorganizmy, podporujícími zdravou střevní mikroflóru. Toto obsahuje pouze syrové nebo vařené maso. V případě Reica kvalitní, dobře promyšlené složení jejich konzerv. Minerály, vitamíny a stopové prvky v organické (nikoli syntetické!), lehce stravitelné a využitelné podobě.

- Vyhněte se jakékoliv chemii, která vybíjí střevní mikroflóru. Granulovaná krmiva jsou všechna konzervovaná, pouze technologie lisování za studena umožňuje, aby tam nebyly žádné konzervanty. Velmi často dělají potíže také různé pamlsky, dentální tyčinky a pod. Čtěte složení na obalech. Reico má nabídku žvýkacích dobrot konzervovaných pouze vysušením a pečených pamlsků, které také neobsahují žádnou chemii. Zdravé střevo = zdravý pes.

- Je třeba si uvědomit, že štěně do jednoho roku potřebuje dvakrát, někdy i třikrát tolik potravy, co dospělý jedinec téže váhy, tzn. že tříkilové štěně potřebuje 2-3x tolik co dospělý tříkilový pes.

 

Můžete si vybrat ze dvou variant krmení:

1) Pouze konzerva

 

Podávání: Denní krmnou dávku si rozpočítejte podle četnosti krmení na den. Od dvou měsíců se doporučuje krmit 4 až 5x za den, od 4 měsíců 3x za den od půl roku 2x za den. Od roku a půl můžete 1x za den. V létě, pokud jsou vedra, štěňata nejlépe jí ráno a večer, takže i v tuto dobu podávejte největší část krmné dávky, pokud krmíte více než dvakrát denně. Po vytažení konzervy z ledničky si vždy ohřejete potřebnou část ve vodní lázni, rozhodně NE v mikrovlné troubě !!! abyste neusmrtili živé mikroorganismy v konzervě, které podporují dobrou funkci mikrobiomu, který má zásadní vliv na imunitu a celkové zdraví štěněte. (více info naleznete v knize 10% člověka www.kosmas.cz/knihy/208002/10-cloveka/, mechanismy jeho fungování platí stejně pro člověka, jako pro zvíře). A proč ohřívat konzervy? Jednak pokud nezkrmíte 800g konzervu na jedno krmení, tak ji máte v ledničce a studené nesvědčí žaludku. Stačí ohřát na pokojovou teplotu. Ohřáté krásně voní a psi se řídí hlavně čichem. Na konzervách je udaná denní krmná dávka podle váhy pro dospělého psa, proto nezapomeňte, že štěně potřebuje vždy 2-3násobnou dávku. Tříkilové štěně potřebuje minimálně jednou tolik, co tříkilový dospělý pes. Na dospěláckou krmnou dávku se přechází, když štěně dosáhne kohoutkovou výšku, jakou má mít v dospělosti.

Vhodné konzervy pro štěňata jsou drůbeží, zvěřina, hovězí, hovězí+srdce, telecí.

 2) 1/2 na 1/2  konzerva s granulemi Junior, později Olymp

 

Podávání: Podávejte zvlášť dávku s konzervou a v dalším krmení pouze granule. Je zdravější podávat mokré a suché krmení odděleně.  Pokud spěcháte ráno do práce, tak mu podejte pouze granule a odpoledne pak máte čas na ohřátí konzervy. V případě, že by preferoval pouze konzervu, je možné míchat konzervu i s granulemi dohromady, ale v tomto případě jsou vhodnější granule lisované za studena Olymp. Nedávejte nic mezi jednotlivými krmnými dávkami protože byste si tak mohli vychovat nežravce. Nejlepší je když má ke své krmné dávce přístup jen v přesně stanoveném čase a jen na určitou chvíli. Pokud svou porci nesní, tak mu ji vemte a dejte zase až při dalším krmení. Pokud na vás naopak po snědení své porce ještě toužebně kouká, přidejte mu trochu. Je to známka, že jeho krmná dávka je malá a že potřebuje větší.

 

Granule JUNIOR se později, podle váhy a věku štěněte (od 4 do 8 měsíců) nahrazují granulemi lisovanými za studena OLYMP.

 

Minerální výživa

 

 AUFBAU-VITAL 300g je potravní doplněk pro rostoucí štěňata. Tento přípravek je v čistě organické podobě. Štěně maximálně využije všechny potřebné minerály. Více informací o úloze minerálů v organismu najdete zde www.bylinkyprozvirata.cz/reico/mineralni-slozky-v-organicke-podobe/ Nedá se předávkovat a navíc obsahuje některé druhy kvasnic a kvasinek pro podporu zdravé střevní mikroflóry a tím i nejlepší příjem a zpracování živin. Dávkování je 3g na 5kg váhy a 5g na 10kg váhy. V přípravku najdete po otevření odměrku.

VELMI DŮLEŽITÉ "DROBNOSTI"

Když si jdete pro nové štěňátko, doporučuji vzít si minimálně týden dovolenou, abyste se mu mohli věnovat a usnadnit mu odloučení od mamky a sourozenců a seznámení s vámi a novým prostředím.

Zásady podávání krmení abyste si nevychovali nežravce... :

Je důležité být zásadoví, nepodlehnout štěněcím očím a nedávat štěněti nic mimo dobu krmení, případně výcviku. Každou část denní krmné dávky připravte podle návodu viz výše a podejte. Snažte se aby rozestupy mezi jednotlivými jídly byly co nejrovnoměrnější, poslední jídlo podejte kolem 20h.  V létě v horkých dnech štěňata nejlépe jí ráno a pak večer. V tuto dobu podávejte největší část krmné dávky, pokud krmíte více než 2x denně. Ze začátku je zkrátka důležitá trpělivost a důslednost. Do 5 min. po podání kmení by měla být miska prázdná. Pokud se v jídle začne nimrat nebo ze začátku nebude vědět, že právě teď je ten správný čas na jídlo, tak mu misku vezměte, dejte do krabičky s víčkem, uschovejte v ledničce. Až přijde další přesný čas krmení, tak misku s jídlem doplňte na patřičné množství, ohřejte a opět podejte. Naopak, pokud se na vás hned po tom, co vylízalo misku dočista dívá, že by si ještě dalo, tak mu přidejte, je to známka, že krmná dávka je malá. Pokud se bojíte, abyste ho nepřekrmovali, sledujte jeho výživový stav. První týden si dejte pozor, štěně se  musí nejdříve aklimatizovat, zvyknout si na novou smečku. I s jídlem opatrně, štěně často smutní a nemá moc chuť na jídlo. Vytvořte z krmení jakýsi rituál. Pro štěně je řád důležitý. Dbejte na to, abyste mu krmení podávali vždy na stejném místě, ve stejné misce a ve stejnou dobu. Taky je důležité, co u krmení říkáte a děláte. Takový malý rituálek. Třeba když mu nesete misku, tak ho pohlaďte a když se na krmení vrhne, pochvalte ho, že je šikulka, nebo si vymyslete svůj rituál a ten stále při nové krmené dávce opakujte. Bude to pak účinkovat jako Pavlovovův reflex.

Důležitý je nejen příjem, ale i výdej...

Další důležitou funkcí trávení je samozřejmě také vylučování. A nejde jen o zbavování se odpadních látek, ale o zdravý vývin vnitřích orgánů (ledvin, močového měchýře, svěračů, ale i jater, střev...) Vy si jdete na záchod když potřebujete a tak je to zdravé, ale pes je odkázaný na vás, venčete proto pravidelně a ze začátku co nejčastěji. K naučení správného venčení na trávníku je dobré využít přirozených reflexů štěňat. Vždy po probuzení, pak taky chvíli po každém jídle a před večerním spaním, je důležité zanést štěně na trávník a pochválit ho, když vykoná svou potřebu. Specielně když si jej přinesete nově domů, tak musíte chodit venčit často. Štěňata mají zrychlený metabolismus, oproti dospělému psovi, a tak i častější vylučování. Ze začátku, stresem z odloučení a spousty nových změn, mohou metabolismus ještě zrychlit a tak se může stát, že v prvních dnech, když třeba předávkujete krmení, mohou dělat hromádky i 6x za den. Pokud je ale konzistence bobků kompaktní, tak je vše v pořádku a stačí jen ubrat krmení a vše se upraví. Je důležitá pravidelnost krmení a dopřát mu pohodu a dostatek spánku. Večer je dobré nechat štěně vyčůrat ještě o půlnoci a pak by mělo vydržet až do rána. S věkem se to samozřejmě upraví a vydrží déle. Co si vzpomínám, tak jsem se svými štěňaty chodívala takhle venčit o půlnoci tři čtvrtě roku.

Veledůležitý pro zdravý růst a vývoj štěněte je spánek

Štěně potřebuje hodně spánku, dopřejte mu ho. Když spí, tak ho, pokud možno, nebuďte. Mozek zpracovává spoustu vjemů, které získalo před spaním a také ve spánku nejlépe fungují samoozdravné procesy. Takže spaní pomáhá vašemu štěněti aby ve zdraví ustálo období růstu a učení a aby z něj vyrostl zdravý a inteligentní pes. 

Očkování

První očkování absolvuje štěně u chovatele, další očkování by měla být vždy až 4 týden od předchozího očkování. Pokud je za tři týdny, je to příliš brzo a často se objeví alergické reakce na vakcínu. Je lepší očkovat až v nejzazším termínu. Poslední očkování, které štěně absolvuje je na vzteklinu a má se dělat v půl roce jeho života. V dalších letech si pak rozmyslete, na co necháte svého psa očkovat. Povinná ze zákona je pouze vzteklina. Dále se doporučuje očkovat na psinku, parvovirózu a leptospirózu. Očkovat na vzteklinu, psinku a parvovirózu stačí jednou za 3 roky. Můžete si to rozdělit, každý rok jedno z těchto tří očkování. Pouze leptospiróza se doporučuje očkovat každý rok. Takže pak stačí každý rok pouze leptospiróza + jedna ze zmíněných tří vakcín. A pokud možno každá zvlášť. Trojvakcíny, které doktoři s oblibou používají, nejsou úplně bezpečné a ne každý pes je dobře zvládá. Po každé vakcinaci dejte psovi klid a šetřete ho, ať se s vakcínou může jeho organismus vypořádat. Vyhýbejte se velkým vedrům a pobytu na slunci. Zajistěte mu dostatek tekutin, spánku a odpočinku.

Odčervování

První odčervování se provádí ve 3 týdnech. Veterináři doporučují odčervovat po 14 ti dnech až do věku 3 měsíců, ale záleží jestli jsou štěňata opravdu začervená. Poznáte to často podle toho, že tzv.sáňkují nebo má nepřiměřeně velké bříško. Pokud štěně sáňkuje, není to v jeho věku známka zánětu análních žlázek, ale pouze ho svědí konečník díky začervení. Také je důležité sledovat bobky. Pokud se v nich objeví červi, je důležité odčervit. Dávejte pozor aby jste naráz neodčervovali a neočkovali. Bylo by to pro štěně silné zatížení.  Později po těch základních odčerveních se pak mohou střeva odčervovat a udržovat  zdravá i přírodní cestou za pomocí přípravku PRO-1. Podává se pravidelně po každém úplňku. Poprvé 10 dní a pak s každým úplňkem 5 dní.

Co na závěr?

Štěně je něco jako malé dítě, to by si měl každý, kdo si chce pořídit psa uvědomit. Krmení, venčení, výchova, ošetřování, spousta času...  záleží na nás co do toho dáme, to se nám vrátí... Tak vám přeji aby to byla hlavně láska a radost... a pokud budete potřebovat, tak se na mě s důvěrou obraťte. Ráda k tomu přispěji.

  "Jsme zodpovědní za to, co k sobě připoutáme."                                Antoine de Saint-Exupéry

JANA INDRYCHOVÁ

Topolová 4
783 01 Olomouc
IČO 68182546
DIČ CZ6653252122

tel.: +420 777 225 517
Vytvořeno službou Webnode